Speciální šátek - pracovní název "trojcípý"

Napsala Mgr. Marika Bajerová, 

Gynekologická fyzioterapie, redaktor Umění fyzioterapie.

🌸 Jaký typ šátku doporučuji a jak si jej uvázat? 🌸

Vážené a milé,

jedna z častých otázek, kterou mi kladete, je, jak si uvázat šátek, který doporučuji jakožto vnější oporu pro Vaše břicho. 

Doporučuji jej v těhotenství, po porodu přirozeném i po císařském řezu, po (onko)gynekologických operacích, při chronických bolestech v pánvi, při inkontinenci moči, při diastáze břišní, při pupeční kýle, při bolestivé menstruaci, při endometrioze, při bolestech v zádech, po operaci páteře ...

Je to velmi jednoduché, elegantní a nápomocné. Vnější opora pomáhá odlehčit přetíženým strukturám, ulevit od bolesti, dává lepší podmínky pro hojení jizev, dopomáhá ženě ke zlepšení kvalita života. S Porodnice FNO pracujeme intenzivně na tom, aby tyto šátky byly snadno dostupné pro těhotné ženy i pro maminky po porodech a velmi se těším, až se budou moci vázat ženy po náročných operacích na JIP či oddělení gynekologie.

Ženy si jej často šijí samy. Velmi obdivuji všechny z Vás, které na první návštěvě u mne dostaly instrukci, jak jej ušít a při příští terapii přišly s dokonalými a krásnými hotovými šátky. Jsem šťastná za Vaši motivaci!

Inspirace pro všechny - je to velmi jednoduché. Látka musí být z pevného materiálu - z bavlny, lnu, konopí. Nesmí obsahovat elastan. Za svou praxi se mi ukazuje jako ideální následující pravidlo:

Pro konfekční velikost 36-38: délka šátku 3,4 m, šířka šátku 20 cm (dvakrát přeloženo), zakončit do trojcípu.

Pro konfekční velikost 38-40: délka šátku 3,6 m, šířka 20cm (dvakrát přeloženo), zakončit do trojcípu.Pro konfekční velikost 40 a víc: délka šátku min. 3,8 m, šířka 25-30cm (dvakrát přeloženo), zakončit do trojcípu.

Najděte polovinu délky šátku, položte jej nad stydkou kost. Utáhněte pevně nejdříve jeden konec, poté druhý. Vzadu překřižte a postup zopakujte. Volné trojcípy pak elegantně schovejte do zamotaného šátku.

Na fotografiích jsem použila šátek od Světluška Hradilová maminky šesti dětí (sedmí :) moje poznámka), která šije poctivé šátky z nejkvalitnějších materiálů ze své lněné dílny www.rodolad.cz

Každé ženě přeji, ať si umí říci o pomoc a nabídnutou pomoc ať umí využít,

tímto též děkuji jedné mé velké životní učitelce, která mě takto pracovat s šátky naučila - Bc. Clara Lewitová 🌷